Kiedy zaczynamy się gorzej czuć, pierwsze co robimy to mierzymy sobie temperaturę. Czasy kiedy mieliśmy do wyboru tylko termometr rtęciowy minęły. Zostały wycofane ze sprzedaży. W tej chwili wybór jest większy i czasem pojawia się problem, który wybrać.

      

Najbardziej popularne:

  • elektroniczny kontaktowy

  • bezdotykowy

  • szklany

Termometr elektroniczny kontaktowy.

Bardzo popularny termometr, przystępny cenowo. Wyglądem przypominający nieco klasyczny, ale nie posiadający żadnej cieczy. Za pomiar odpowiada elektroniczna sonda. Wynik wyświetlany jest na małym wyświetlaczu LCD. Termometr zasilany jest baterią. Można go stosować w tych samych miejscach co zwykły termometr, czyli np. pod pachą. Pomiar trwa około 60 sekund. Temperatura jest mierzona mniej więcej z dokładnością do ± 0,3°C.  

termometr microlife

Termometr bezdotykowy.

Bardzo wygodny w użyciu. Odczyt wyniku pokazany jest na wyświetlaczu LCD lub wyświetlany bezpośrednio na badanym. Jest idealnym rozwiązaniem dla niemowląt ponieważ pomiar jest błyskawiczny. W zależności od modelu trwa najczęściej od 0,5 do 3 sekund. Dodatkowo można mierzyć nim temperaturę powietrza lub cieczy(woda w wanience lub mleko w butelce). Temperatura jest mierzona mniej więcej z dokładnością do ± 0,3°C.  

        

Na co zwrócić uwagę przy zakupie:

  • szybkość pomiaru - kupując dla dorosłych nie ma to aż tak dużego znaczenia jak w przypadku używania przez dziecko. Wtedy ten parametr staje się bardzo ważny

  • możliwość wyłączenia dźwięku - możemy mierzyć temperaturę w nocy podczas snu bez obawy że dziecko się zbudzi

  • podświetlany wyświetlacz - będziemy mogli odczytać pomiar w ciemnym pomieszczeniu bez konieczności świecenia światła

  • automatyczne wyłączanie - pozwoli zaoszczędzić baterię nawet jak zapomnimy wył. urządzenie

  • wskaźnik zużycia baterii - wyczerpana bateria w termometrze jest niemiłą niespodzianką. Szczególnie w środku nocy. Ostrzeżenie o niskim poziomie baterii pozwoli nam tego uniknąć i wcześniej kupić zapasową baterię. 

  • gwarancja - najczęściej gwarancja udzielana jest od 2 do 5 lat. Najlepiej jakby to była gwarancja "od drzwi do drzwi".

microlife nc150

Termometr szklany.

Przypomina klasyczny tylko nie jest wypełniony rtęcią ale inną substancją. Np. alkoholem lub galem. Pomiar trwa około 10 min. 

termometr klasyczny