Dlaczego przy nebulizacji warto zakupić komorę inhalacyjną?
Pierwsze komory inhalacyjne zaczęły pojawiać się już 1971r. Przez ostatnie 3 dekady nastąpił gwałtowny rozwój tych urządzeń. Obecnie komora inhalacyjna składa się z plastikowego pojemnika o kształcie walca. Najczęściej tuba jest przeźroczysta lub pół przeźroczysta, co ma wymierny skutek terapeutyczny - pozwala pacjentowi obserwować jak dawka leku została wchłonięta. Standardowa komora inhalacyjna zbudowana jest z dwóch części, w pierwszej znajdziemy ustnik, który może być wymieniamy opcjonalnie na maskę w różnych rozmiarach, do drugiej części dokładamy inhalator ciśnieniowy (pMDI). Po rozpoczęciu pracy zalecana dawka leku uwalniana jest do komory od strony inhalatora, chory w tym czasie wykonuje powolny, możliwie najgłębszy wdech. Dodatkową zaletą korzystania z komór inhalacyjnych jest fakt, iż ograniczają one ryzyko zakażeń grzybicą jamy ustnej. Szczególnie u małych dzieci oraz osób starszych z obniżoną odpornością. Ponad to komory inhalacyjne zwiększają ilość wchłanianego leku w dolnych drogach oddechowych oraz minimalizują ryzyko podrażnień błony śluzowej gardła. Przed użyciem komory inhalacyjnej należy każdorazowo wstrząsnąć inhalatorem. Dla niemowląt zaleca się korzystanie z maski, która umożliwi precyzyjne podanie leku (miękka silikonowa maseczka szczelnie przylega do twarzy dziecka). Dla dzieci powyżej trzeciego roku życia i dorosłych wykorzystuje się ustnik.
Jak poprawnie korzystać z komory inhalacyjnej?
U niemowląt i dzieci, inhalacje należy przeprowadzić wówczas, kiedy dziecko jest spokojne, wszak zdenerwowanie, płacz, czkawka spłycają wdech, a co za tym idzie ograniczają również skuteczności prowadzonej inhalacji. U większych dzieci oraz u osób dorosłych, zaleca się by szczelnie objąć ustami ustnik, po czym w jak najkrótszym czasie po uwolnieniu dawki leku, wykonać 2-5 możliwie głębokich wdechów.
Konserwacja komory inhalacyjnej.
By nasza komora inhalacyjna służyła nam dłuższy czas, a jej stosowanie było skuteczne zaleca się dokładnie, systematyczne czyszczenie urządzenia. Tak by wypłukać zalegającą substancję czynna, ograniczyć ryzyko rozwoju bakterii czy grzybów. Do utrzymania skutecznej higieny wystarczy mycie komory inhalacyjnej, oraz ustnika w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem (patrz ulotka) oraz dokładne wysuszenie wszystkich elementów komory.
POLECANE URZĄDZENIA:
OPTICHAMBER DIAMOND PHILIPS RESPIRONICS

OPTICHAMBER DIAMOND PHILIPS RESPIRONICS z maską

ROSSMAX AS175
