Najwięcej problemów dotyczy nieprawidłowości pracy urządzenia wynikających z niewłaściwej higieny i konserwacji.
Jeśli inhalacje przeprowadzamy zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia, stosujemy się do zasad dotyczących jego mycia, czyszczenia i konserwacji, dobry inhalator posłuży nam wiele lat i sezonów przeziębieniowych.
Inhalator tłokowy/ kompresorowy
Najczęstszym problemem jest zgubienie ruchomej dyszy rozpylającej lub zatkanie otworka w dyszy, która znajduje się w dolnej części zbiorniczka (nebulizatora). Nebulizator należy zawsze opróżnić z resztek leku, dokładnie umyć i wysuszyć. Następnie należy na krótką chwilę podłączyć czysty i pusty nebulizator do kompresora i włączyć urządzenia. Sprężone powietrze usunie resztki wilgoci i udrożni dyszę rozpylającą.
Zatkanej dyszy nie wolno przepychać igłą ani innym ostrym narzędziem.
Producenci zalecają wymianę nebulizatora (zbiorniczka na lek) co ok. 6 miesięcy, a w przypadku użytkowania go w domu, gdzie pali się papierosy lub korzysta z pieców, nawet co 3 miesiące.
Klienci najczęściej przychodzą z problemem jak już całkiem przestanie lecieć para z inhalatora, a to jest już sporo za późno. Gdy pytam, kiedy ostatnio wymieniany był nebulizator to odpowiadają, że "nigdy", a inhalator ma np. 3 lata? Już po 30 dniach użytkowania nebulizator nie ma takich parametrów jak podaje producent. Wolniej rozpyla i średnia wielkość cząsteczki już też może być inna.
Drugim, nie mniej ważnym elementem, jest filtr powietrza. Zazwyczaj znajduje się na obudowie urządzenia, pod niewielką klapką. W przypadku obniżenia parametrów urządzenia podczas pracy, bądź kiedy filtr jest szary, brudny, należy go niezwłocznie wymienić.
Producenci zalecają na ogól wymianę filtra powietrza w inhalatorach co 3-6 miesięcy, w zależności od częstotliwości użytkowania i środowiska pracy aparatu. Zazwyczaj w komplecie z inhalatorem znajdują się zapasowe filtry.
Inhalator ultradźwiękowy
Inhalator ultradźwiękowy nie działa bez wody. Przed inhalacją należy wlać wodę zdemineralizowaną do zbiornika.
Bardzo ważna jest każdorazowa wymiana wody w zbiorniku inhalatora po każdym użyciu aparatu, co wydłuża żywotność przetwornika.
Zbiorniczek na lek należy wymienić kiedy tylko jest uszkodzony (zgnieciony, przedziurawiony, itp.), najczęściej również po kilkukrotnym użyciu oraz po zmianie leku na inny. Przy stwierdzeniu słabszego rozpylania leku przez inhalator, również zachodzi konieczność wymiany zbiorniczka.
Inhalator ultradźwiękowy posiada bardzo delikatną i wrażliwą na uszkodzenia przetwornicę. Dlatego, podczas mycia i czyszczenia inhalatora, należy postępować ściśle wg instrukcji obsługi urządzenia i z dużą ostrożnością. Przetwornica wytwarzająca ultradźwięki bardzo często uszkadzana jest podczas mycia, skrobania, zarysowania ostrymi przedmiotami.